Перейти до основного вмісту

Історія кафедри

Україна відома містами, що мають давню і багату історію свого розвитку: Київ, Чернігів, Переяслав-Хмельницький, Кам`янець-Подільський, Галич, ін,. вік яких складає 700-1500 років. Міста з ансамблевою забудови ХІХ –ХХ століть – Одеса, Львів. Відомі архітектурні ансамблі Українських Лавр та монастирів, заміських палаців. Серед історичних міст України Чернівці займають особливе місце саме завдяки виключній художній якості ансамблевої забудови історичної частини міста, наявності ансамблів резиденції Митрополитів Буковини і Далмації – православного релігійного центру Центральної та Південно – Східної Європи, ансамблям Ринкової та Театральної площ, вулиць, надзвичайно виразних просторових композицій на невичерпної множини варіації архітектурних рішень міської забудови. Ще однією відзнакою являється незвична для Центральної та Північної України віденська архітектурна школа. Імпорт архітектурних ідей здійснювався прямим шляхом, або опосередковано. До відомих авторів, творчий шліх яких пов`язаний з Чернівцями, належать Ф. Фельнер та Г. Гельмер, Хуберт Гесснер, Оскар Ласке, Йосиф Главка. Отже, гармонійне ансамблеве архітектурне середовище Чернівців являється у своєму роді особливим явищем у ряді міст України.

На даний момент в цілому по Чернівецькій області нараховується понад 1000 одиниць історичної забудови – пам`яток архітектури та історії, в тому числі по місту Чернівці – 626 нерухомих пам`яток: архітектури - 485, в тому числі національного значення – 11. Робота по вивченню та виявленню пам`яток продовжується. У Чернівцях пам`ятки архітектури сконцентровані в центральній частині міста – історико-культурній заповідній території. На цій території, крім споруд вищої якості – пам`яток архітектури та історії, також розміщені понад трьох тисяч споруд цінної фонової забудови, що формують історичне середовище міста. Площа історико-культурної заповідної території міста складає 226 га.

В 2013 році успішно завершилася робота по включення резиденції Буковинських митрополитів (головного корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича) до реєстру всесвітньої міжнародної культурної спадщини ЮНЕСКО.

arch_history_1

Середній вік історичних будинків перевищує 100 років. Загальний стан історичної забудови та інженерних мереж потребує проведення робіт з комплексного та вибіркового капітального ремонту, реконструкції та реставрації. Тільки в Чернівцях необхідно провести відповідну роботу по 563 об`єктах на суму понад 600 млн. грн. Ремонтно-реставраційні роботи повинні бути забезпечені проектною документацією на загальну суму понад 40 млн. грн.( програма реконструкції історичного центру міста Чернівці), яку повинні виконувати спеціалісти спеціалізованих реставраційних проектних інститутів (на сьогодні виконує м. Львів).

Теперішній стан справ в проектній та реставраційній сфері являється майже критичним. Багато з кваліфікованих спеціалістів знаходяться в пенсійному та перед пенсійному віці; центральні ВУЗи України не поставляють необхідних спеціалістів. У Чернівцях функціонує розроблена правлінням Чернівецької обласної організації Національної спілки архітекторів України спільно з Управлінням освіти Чернівецької ОДА структура з підготовки архітектурно - реставраційних спеціалістів та конструкторів, яка з успіхом реалізована, за винятком завершуючого етапу – вищої освіти (Чернівецький національний університет).

З метою підготовки необхідних фахівців, які будуть забезпечувати виконання архітектурно-реставраційних державних програм зі збереження історичної спадщини, ремонту та житлового фонду, не тільки по місту, але по Чернівецькій області, а також по західному регіону України (Тернопільська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська області), Чернівецька обласна організація Національної спілки архітекторів України з 2002 року неодноразово виступала з ініціативною пропозицією про відкриття у Чернівецькому національному університеті підготовки фахівців архітекторів, реставраторів та конструкторів. Пропозиція була підтримана керівництвом Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької обласної Ради, Чернівецької міської ради, ректоратом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, директорами проектних інститутів та проектних фірм, керівництвом Чернівецького політехнічного технікуму, громадськістю міста, міжнародними спеціалістами – архітекторами, таких країн, як Австрія, Німеччина, Росія, Швеція, Чехія.

У 2008 році рішенням Державної акредитаційної комісії Міністерства освіти і науки України (протокол №70 від 28.03.2008р.) Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича надано право підготовки бакалаврів за напрямками 6.060101 «Будівництво» та 6.060102 «Архітектура» (галузь знань 0601 «Будівництво та архітектура»).

arch_history_2

У липні 2008 року на загальноуніверситетську кафедру будівництва та архітектури було здійснено перший набір абітурієнтів за напрямками 6.060101 «Будівництво» та 6.060102 «Архітектура» на базі освітньо-кваліфікаційного рівня (ОКР) молодшого спеціаліста.

У 2012 році після акредитації напрямку підготовки 6.060102 «Архітектура» та ліцензування спеціальності 7.06010201 «Архітектура будівель і споруд» здійснено перший набір студентів за ОКР спеціаліста, а також на перший курс напрямку підготовки 6.060102 «Архітектура» на базі повної середньої освіти. Акредитована спеціальність 7.06010201 «Архітектура будівель і споруд» у 2014 році (протокол АК України №109 від 3.06.2014 р.).

Прийом на напрям 6.060102 «Архітектура» за ОКР бакалавра здійснюється на базі повної загальної середньої освіти (термін навчання – 4,5 роки) за сертифікатами ЗНО з української мови та математики, а також профілюючого творчого конкурсу з трьох окремих випробувань (рисунку, композиція та креслення) та на базі ОКР молодшого спеціаліста за результатами двох вступних випробувань – теоретичного іспиту та творчого конкурсу – клаузури). Термін навчання 2,5 (два з половиною) років.

Прийом на спеціальність 7.06010201 «Архітектура будівель і споруд» за ОКР спеціаліста здійснюється на базі ОКР бакалавра за результатами фахового комплексного іспиту. Термін навчання – 1,5 (півтора) року.

На даний час на кафедрі архітектури навчаються 183 студента за кошти державного бюджету та фізичних осіб на денній формі навчання.

arch_history_3

Навчальний процес на кафедрі архітектури забезпечують професори, доктори архітектурних, мистецтвознавства, технічних та фізико- математичних наук, доценти, кандидати архітектурних, технічних та фізико-математичних наук, а також заслужені архітектори, художники та будівельники України, асистенти. До навчального процесу також залучаються провідні архітектори та будівельники міста та області. Використовується і навчально-педагогічний і науковий потенціал інших факультетів.

На факультеті налагоджена тісна навчально-науково-методична співпраця з провідними закладами України, зокрема: Національним університетом «Львівська Політехніка», Київським національним університетом будівництва і архітектури (КНУБА), Одеською державною академією будівництва та архітектури, Полтавським національним технічним університетом імені Юрія Кондратюка та ін.

Факультетом укладено угоди про співпрацю з управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради м. Чернівці за такими основними напрямками:

  1. Реалізація спільних архітектурних проектів (участь в конкурсних проектах міста);
  2. Спільна участь у виставках, конференціях та презентаціях архітектурно-будівельного напрямку;
  3. Реалізація спільних науково-дослідницьких проектів;
  4. Сприяння розвитку та популяризації архітектури міста, об'єднання зусиль по вирішенню творчих та соціально-економічних питань м.Чернівці.

Укладено відповідні угоди з Чернівецькими обласними організаціями Національними спілками архітекторів та художників України та домовлено про співпрацю за такими основними напрямками:

  1. Створення належних умов для проходження студентами ЧНУ рисувальної, обмірної та проектної практики в творчих майстернях, офісах членів Спілок та в проектних організаціях;
  2. Сприяння у виконанні курсових та дипломних проектів, забезпечення необхідними вихідними даними для проектування;
  3. Реалізація спільних архітектурних проектів (участь студентів в конкурсних проектах);
  4. Сторони можуть брати спільну участь у виставках, конференціях та презентаціях архітектурно-будівельного напрямку, а також запрошувати представників сторін для участі в зазначених заходах;
  5. Обидві сторони зобов’язуються вчасно інформувати один одного про заплановані заходи, проведення майстер-класів.

Факультет має також тісні міжнародні зв’язки з відповідними закладами Польщі, Австрії, Німеччини, зокрема, з Університетом прикладних наук м.Любек (Німеччина), здійснюється з 2013 року проект в рамках програми DAAD «Практичні партнери історичного міста».

Завдяки існуючим діловим контактам Архітектурного Форуму Любека (групи зацікавлених громадян та фахівців з архітектури та будівництва в м.Любеку) та кафедри будівництва та архітектури Чернівецького національного університету відбувалися зустрічі та партнерські контакти в 2010-2011рр.

arch_history_4

У 2012 році завдяки Програмі "Сприяння демократії в Україні" DAAD було організовано два двотижневі компактні семінари зосереджені на політичну тему «Демократія в будівництві», що були успішно проведені в Любеку та Чернівцях, за участі близько 25 німецьких та українських студентів та викладачів напряму «Архітектура та будівництво», в ході якого з’явився спільний інтерес до питань оновлення старих частин міст. Паралельно, товариством «архітектурний форум Любека», організовано, на даний момент третій рік поспіль, проходження двома практикантами стажування в архітектурних бюро в м. Любеку, фінансування до цих пір здійснюється з місцевих пожертвувань. Водночас, Університет прикладних наук Любека (FHL) надає можливість паралельної участі в освітньому процесі. Завдяки фінансуванню з місцевого фонду у 2013 році став можливим візит шести викладачів для обговорення довгострокових можливостей фахово-орієнтованого поглиблення обмінів.

В рамках проекту ДААД «Планування та будівництво історичного міста» між Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Вищою технічною школою в м. Любек, Німеччина реалізується практичне навчання студентів для реставрації старої частини міста Чернівці, оскільки архітектори в м. Любек мають великий досвід при планування та здійснення реставрації будівель, охорони пам’ятників, планування середовища, оформлення вулиць та площ). Архітектурний форум в м. Любек за допомогою фахових лекцій, дискусій, звітів та аналізів посередницьких процесів, тощо та щорічної пропозиції місця практики сприяє протягом 3,5 років тісному зв’язку між навчанням у вищій школі та реставраційною практикою.

Реставраційні досягнення в старому місті Любека зразково показують поле діяльності інженерів, планувальників та архітекторів, а також культурологів, суспільствознавців та фахівців з охорони пам’ятників, яке входить до світової спадщини ЮНЕСКО, і тому вимагають для обміну досвідом подальшого практично-орієнтованого розвитку навчального процесу в Чернівцях та Любеку.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності